Decyzja zapadła… będziemy mieć kota. Kot zamówiony w hodowli lub upatrzony w schronisku. Jeśli to Twój pierwszy kot w domu, to opracowałam dla Ciebie kilka wskazówek, jak się przygotować do jego przybycia!

Zawsze marzyłam o tym, by mieć kota w domu. W dzieciństwie zawsze miałam  podwórkowe koty, które wpuszczałam do domu, gdy nikt nie widział. W salonie budowałam im domki z poduszek, gdzie ucinały sobie kocie drzemki. Teraz mam możliwość stworzenia prawdziwego domu dla kota i mogę pochwalić się statusem kociej mamy.

Życie z kotem jest o wiele zabawniejsze, każdego dni wpadnie mu do głowy jeden pomysł, z którego będziesz się śmiać. Z czasem przekonasz się, że filmiki o kotach to nie fotomontaż, tylko naprawdę tak jest! Jednak zanim to wszystko nastąpi, musisz przygotować się na jego przybycie!

Wyprawka dla kota – co musisz kupić kotu.

Choć kot chodzi własnym ścieżkami, to są rzeczy, które muszą znaleźć się w jego otoczeniu. Ułatwią one funkcjonowanie kotu w warunkach domowych oraz  Tobie w środowisku kota. Interesy obu stron nie zostaną zakłócone.

  1. Kuweta – od pierwszej chwili, w której kot przebywa w nowym domu, warto wskazać mu, gdzie jest miejsce na siku. Miejsce to musi być łatwo dostępne.  My zdecydowaliśmy się na kuwetę zamkniętą z drzwiczkami wahadłowymi. Kuweta wygląda świetnie – często jest mylona z domkiem, albo z transporterem i doskonale zatrzymuje i flirtuje brzydkie zapachy. Jednak na samym początku nie stosowaliśmy całego wyposażenia. Kota do zamkniętej kuwety przyzwyczajaliśmy stopniowo. Najpierw korzystał z samego dna, później dołożyliśmy górną część „budę”, a na koniec ruchomą klapkę. 
kuweta dla kota
  • Żwirek  – jeśli odbierasz kota z hodowli/ ze schroniska warto zapytać, do jakiego żwirku kot jest przyzwyczajony. Nagła zmiana żwirku może nie spodobać się kotu, szczególnie w nowym środowisku. Na rynku występują róże rodzaje żwirku, ale do najczęściej wymienianych zalicza się:  Żwirki bentonitowe, silikonowe oraz drewniane, które następnie dzielą się na zbrylające się i niezbrylające. Osobiście wybrałam żwirek drewniany, który jest najbardziej naturalnym podkładem.
  • Miseczka i karma – wybór miseczek jest tak duży, jak wybór talerzy. W ofercie są drewniane, metalowe, plastikowe oraz ceramiczne. My korzystamy z ceramicznej, którą można umyć w zmywarce.  Odnośnie karm, to podobnie jak w przypadku żwirku, najlepiej podpytać hodowcę o zalecane jedzenie dla konkretnej rasy lub poprosić weterynarza o poradę, jak karmić kota danej rasy. Z jadłospisu kategorycznie usuń mleko oraz resztki z obiadu!
  • Drapak i zabawki drapak zapobiega drapaniu mebli, co bardzo ułatwi Ci życie, niestety może zdarzyć się tak, że przez Twój dom przewinie się kilka drapaków, zanim znajdziesz ten idealny dla Twojego kota, którego będzie chętniej drapał niż Twoją sofę. Warto mieć również cały arsenał zabawek, który zaspokoi kocią ciekawość oraz pomoże zużyć pokłady energii. „Niewybawiony” kot z nudów często zaczyna broić, gdyż we własnym zakresie szuka rozrywki.

Kogoś bardzo zmęczyło pisanie tego wpisu! Do następnego D.