Uwielbiam lato za długie dni. Dzień można zacząć zdecydowanie szybciej niż zimą, a energii wystarcza do późnych godziny wieczornych, o ile uda się nam beztrosko zasnąć. W tym momencie często pojawia się problem – brzęczące komary nad uchem! Częstotliwość ich brzęczenia sprawia, że dostaję tzw. białej gorączki. Nie pomaga nakrywanie się kołdrą i poduszką… Choć zmęczone ciało odmawia posłuszeństwa, to trzeba wstać i urządzić polowanie. Niestety nie zawsze to wystarcza, gdyż komary sprytnie chowają się w zakamarkach i wychodzą, gdy odpływam już w krainę snów. Motywacji do ponownego wstania może nie wystarczyć i wtedy trzeba nastawić się na swędzące bąble, a rano porządnie zastanowić na tym, co odstrasza komary! Poniżej zaprezentuję kilka porad, które sprawdzają się w sypialni, ogrodzie oraz na balkonie.
Co odstrasza komary – naturalne sposoby!
Z komarami można walczyć na różne sposoby, a część z nich jest w 100% naturalna. Pierwszym ze sposobów jest sadzenie roślin o nieprzyjemny dla komarów zapachu. Zdziwisz się faktem, że są to rośliny, które są powszechnie dostępne. Miętę (szczególnie pieprzową) lub bazylię warto posadzić zarówno na balkonie, jak i w sypialni. Wyglądają bardzo ładnie i odświeżą zapach pomieszczenia, a przy okazji odstraszą komary. Balkon, taras i ogród, a także zewnętrzne parapety, warto udekorować lawendą wąskolistną, rosiczką, kocimiętka oraz popularną pelargonią. Przyznasz, że to piękny sposób na odstraszenie komarów!

Pachnące olejki: przyjemne z pożytecznym.
Inny, domowy sposób na odstraszenie komarów to stosowanie olejków eterycznych o wybranym zapachu. Do najskuteczniejszych zalicza się:
- olejek z trawy cytrynowej
- olejek goździkowy,
- olejek paczulowy,
- olejek cedrowy,
- olejki cytrusowe
- olejek z eukaliptusa cytrynowego
- olejek bazyliowy,
- olejek tymiankowy,
- olejek cynamonowy,
- olejek z mięty pieprzowej
- olejek z geranium.

Olejki eteryczne można stosować na dwa sposoby:
- W podgrzewaczu.
- Jako spray
Wersja pierwsza doskonale sprawdza się w pomieszczaniach oraz w trackie grillowania, gdy wszyscy siedzą przy stole. W tym celu wystarczy zaopatrzyć się w odpowiedni olejek oraz w podgrzewacz w formie kominka. Na jego górną misę wlać odrobinę olejku, a w dolnej części postawić świecę, która będzie ogrzewać olejek.
Inny sposób, na naturalną walkę z komarami, to zastosowanie sprayu do ciała. Należy jednak zachować szczególną ostrożność, gdyż olejki mogą powodować podrażnienia i wywoływać alergie. Olejków nie powinny stosować kobiety w ciąży oraz dzieci poniżej 3 roku życia.
Aby użyć olejku eterycznego na skórę, należy go najpierw rozcieńczyć w innym oleju, np. w słonecznikowym lub sojowym w proporcjach 10 kropli olejku w 2 łyżkach oleju. Olej możesz zastąpić wodą. Olejkiem spryskaj tylko odkryte części ciała, gdyż na ubraniach mogą pozostać tłuste plamy.
Świeca i skórka cytryny – sposób na komary.
Nie zawsze pod ręką posiadamy wskazany olejek eteryczny, ale jest jeszcze inny, naturalny i skuteczny sposób, który odstraszy komary. A zastosowane produkty przeważnie posiadamy pod ręką: świecę oraz drobno startą skórkę cytryny. Knot świeczki obsyp startą skórką z cytryny. Zapach powstały w trackie spalania będzie odstraszał komary.

To tylko kilka domowych sposób na komary, ale moim zdaniem skuteczne i sprawdzone. A Ty jak najczęściej bronisz się przed tymi owadami? Podziel się swoją wiedzą w komentarzu.