Świąteczne dekorowanie domu to jedna z moich ulubionych czynności w bożonarodzeniowym okresie. To właśnie dekoracje sprawiają, że mocniej czujemy atmosferę zbliżających się wydarzeń, a dom nabiera przytulnego charakteru.
Większość świątecznych dekoracji znajduje swoje miejsce w pierwszej połowie grudnia. Wśród nich nie może zabraknąć stroika na stole, świec oraz świątecznych obrusów. Ostatnią świąteczną dekoracją jest choinka. W moim mieszkaniu zazwyczaj pojawia się ona tydzień przed Bożym Narodzeniem.
Choinka cięta czy w donicy?
Od wielu lat nie uznajemy sztucznej choinki, dlatego co roku w naszym salonie stoi żywe drzewko. Z racji, że nie potrzebujemy dużej, po sam sufit choinki to 4 sezonu temu zdecydowaliśmy się na zakup mniejszego drzewka w donicy. Początkowo nie wiedzieliśmy, czy zakup będzie jednoroczny, czy może przetrwa w donicy do następnych świąt. Odpowiednia pielęgnacja oraz regularne przesadzanie, sprawiło, że nasza choinka nie tylko będzie z nami kolejny rok, ale jest coraz większa i ładniejsza. W okresie letnim wynosimy ją na podwórze, gdzie zdobi podjazd. Naszym zdaniem to dobre połączenie zrównoważonej gospodarki. Co roku nie przyczyniamy się do wycinania nowego drzewka z lasu oraz nie zakupiliśmy sztucznej choinki.
W pierwszej chwili rozważaliśmy zakup ciętej choinki, ale niestety kojarzy się nam ona z sypiącymi się igłami i ciągłym problem ze stojakiem, w którym choinka traci równowagę. Przy dwóch kotach takie rozwiązanie mogłoby być bardzo niebezpieczne dla rzeczy, które stoją w pobliżu. Jednak trzeba podkreślić, że duże, cięte choinki mają niezwykły urok oraz ten pięknych zapach.
Najpierw światełka, czy bombki?
Jeśli zastanawiasz się, jak ubrać choinkę to poniżej przygotowaliśmy kilka wskazówek oraz inspiracji, jak można to zrobić, aczkolwiek trzeba pamiętać, że sednem ubierania choinki nie jest efekt wizualny, a spędzony z najbliższymi czas.
Ubieranie naszej choinki zawsze zaczynamy od światełek, by z łatwością ukryć wszystkie kabelki oraz równomiernie rozłożyć lampki, bez zrzucania zawieszonych wcześniej bombek. U nas ta strategii sprawdza się doskonale. Blask światełek pięknie podkreśla wszystkie dekoracje.
Jak ubrać choinkę — bombki od największej do najmniejszej?
Jest wiele teorii, jak powinno się zawieszać bombki na choince. Najpopularniejsza mówi o tym, że większe bombki zawiesza się w dolnej partii, by dobrze było je widać wśród gęstszych gałęzi. Natomiast mniejsze bombki znajdą swoje zastosowanie w górnej partii, gdyż nie będą zbyt mocno obciążać delikatnych, młodych gałązek.
Inna propozycja to wybór wszystkich bombek w jednym rozmiarze. Mogą za to być zróżnicowane kolorowo. Dyskusyjnym tematem jest również zagęszczenie bombek, na m2 choinki. 😉 Minimaliści wolą, gdy jest ich mniej, co uwypukla naturalne walory drzewka, inni natomiast wolną bogate zdobienia, gdzie jedna bombka styka się z drugą. Podsumowując – to wszystko zależy do Twoich preferencji.
Poniżej przygotowałam kilka propozycji „jak ubrać choinkę” w różnych wariantach kolorystycznych i stylach. Może wśród nich znajdziesz inspirację na swoje drzewko wigilijne?
Spośród obecnych trendów, można w szczególności wyłonić trzy:
- Choinka ubrana na biało. Prezentuje się delikatnie, subtelnie. Nawiązuje do białego puchu, którego nam w ostatnich latach bardzo brakuje w trakcie świąt. Białe dekoracje doskonale będą się komponować ze srebrnymi akcentami.
źr. Pinterest źr. Pinterest
- Czerwona choinka świąteczna. Odcienie czerwieni to kolor najmocniej kojarzący się ze świętami Bożego Narodzenia. Elegancki, wprowadzający do wnętrza przytulność. Doskonale komponuje się ze złotem. Natomiast choinki w kolorze czerwonym kojarzą się z amerykańskimi filmami.
źr. Pinterest źr. Pinterest
- Eko ozdoby. W ostatnich latach dużą popularnością cieszą się choinki w eko ozdobach. Mogą być one wykonane z suszonych pomarańczy, cytryny, jabłek oraz szyszek, orzechów, czy z laski wanilii lub cynamonu.
źr. Pinterest źr. Pinterest