Pierwsze szkolne dni już za nami. Czas powtórek zeszłego semestru dobiega końca i nadchodzi moment, gdzie na nowo trzeba wejść w rytm odrabiania lekcji i systematycznej nauki. Rok szkolny jest wymagający zarówno dla dzieci, jak i rodziców, szczególnie w tych początkowych latach nauki, gdzie kluczowe jest opanowanie podstaw językowych i matematycznych. Tylko jak zachęcić dziecko do nauki, jeśli dookoła jest tyle ciekawych rzeczy: nowa zabawka, gra komputerowa, czy bajka w telewizji. Właśnie ten aspekt jest największym wyzwaniem dla rodziców we współczesnym świecie!

Kluczową rolę w procesie zachęcania dziecka do nauki może odegrać miejsce, gdzie będzie odrabiać lekcje. Jeśli zastanawiasz się, czy w tym momencie jest dobrze urządzone, albo nie wiesz, jak poprawić jego funkcjonalność to ten artykuł jest dla Ciebie! 

Obserwacja dziecka w trakcie nauki!

Obserwuj dziecko w trakcie nauki – tylko w ten sposób dowiesz się, jakie rozwiązania będą najlepsze dla Twojej pociechy. A na co konkretnie zwrócić uwagę?

Organizacja pracy dziecka

Każdy z nas ma własne przyzwyczajenia odnośnie systemu pracy i otoczenia, w jakim jej wykonuje, również dzieci. Niektóre do następnego zadania przystępują tylko wtedy, gdy uprzątną biurko po wcześniejszej pracy, inne odłożą książkę na bok i zabiorą się za następną pracę domową, natomiast wśród niektórych będzie panować biurkowy chaos. Jeśli dziecko dobrze sobie radzi w takim systemie nie zmieniaj go na siłę.

Częstym problem w trakcie nauki jest zbyt mały blat biurka, na którym nie mieszczą się wszystkie książki i zeszyty. Brakuje również miejsca do rozłożenia dodatkowych kartek, flamastrów, czy kredek, by zrobić mapę myśl lub ułożyć plan działania.

Najlepszym rozwiązaniem będzie wymiana biurka na większe, gdzie szczególną uwagę zwrócisz na szerokość i długość blatu. Jeśli jednak zakup nowego biurka nie jest możliwy, to zastanów się, czy możesz w pokoju dostawić dodatkowy stolik np. na kółkach, który przysuniecie w trakcie nauki

Na siedząco, a może w ruchu?

Istnienie wiele metod nauki. Nie każda z nich zakłada, że uczenie się wymaga pozycji siedzącej. Niektóre dzieci, efektywnej zapamiętają gdy są w ruchu, wbrew pozorom w ten sposób łatwiej jest im utrzymać koncentrację na danym zadaniu! Przydatne mogą być również gestykulacje!

Jeśli zaobserwujesz, że Twoje dziecko woli uczyć się w ruchu zadbaj również o przestrzeń wokół biurka!  Tak ustawcie meble, by z łatwością mogło między nimi się poruszać.

W Internecie znajdziesz wiele stron, które przedstawiają różne metody efektywnej nauki. Warto po nie sięgnąć i jak najszybciej znaleźć tą, która pomoże Twojemu dziecku w nauce!

Pokój ucznia

Jakie zmiany wprowadzić w pokoju?

Biurko. Wiemy już, że kluczową rolę w procesie nauki odgrywa biurko. Szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na długość i szerokość blatu, by pomieściło liczne książki, zeszyty oraz długopisy i flamastry.

Nad biurkiem lub w jego pobliżu warto powiesić tablicę, na której można zamieszczać informacje o ważnych terminach,  celach do zrealizowania, czy planie działania w ramach projektu. Młodsze dzieci mogą na nich zawieszać tematyczne rysunki np. tabliczka mnożenia w ciekawej formie, czy słówka z angielskiego w graficznej formie. 

Krzesło. Wygodne krzesło to kolejna ważna rzecz w pokoju ucznia. Koniecznie wybierz takie z regulacją wysokości, gdyż dzieci szybko rosną.  Pamiętaj, że dzieci lubią mieć swój udział w aranżacji swoich czterech kąt, dlatego fajnym pomysłem jest pozwolić mu wybrać dla siebie idealny fotel. Jednak by mieć pewność, że wybierze właściwy, zrób wstępną selekcję, niech wytypuje je z przygotowanych przez Ciebie propozycji.

Szafka na książki i zeszyty. Odpowiednia ilość szafek i regałów pomoże w zachowaniu porządku. Wato ustalić, która szafka jest, na co i trzymać się ustalonych zasad przy porządkowaniu książek. W pokoju ucznia dobrze sprawdzają się zamykane szafki, gdyż ich zawartość nie rozprasza w czasie nauki. 

Oświetlenie i dekoracje.  Do nauki najlepsze jest światło dzienne, które powinno padać na biurko od boku. W przypadku osoby praworęcznej powinno stać lewym bokiem do okna, a leworęcznej – prawym bokiem. Najmniej korzystnym rozwiązaniem jest ustawienie biurka tyłem do okna. Duża część światła zostanie przysłonięta.  Natomiast jeśli chodzi o sztuczne oświetlenie, to w przypadku osoby praworęcznej lampka oświetlająca biurko powinna stać z lewej, a w przypadku leworęcznej – z prawej strony biurka.

W pobliżu miejsca nauki nie powinno znajdować się zbyt wiele dekoracji, gdyż mogą one rozpraszać uwagę. Ważne są również kolory na ścianach. Jeśli dziecko jest nadpobudliwe, dobrze sprawdzą się kolory stonowane, które pomogą mu się wyciszyć. Natomiast kolorowe akcenty dobrze sprawdzą się w otoczeniu ucznia, które wymaga zewnętrznej stymulacji do działania.

Pokój dziecka