Jesień to szczególny czas, w który warto zadbać o sobie. Nawet drobne rzeczy mogą sprawić, że poczujesz się lepiej. Wśród nich znajduje się np. aromaterapia. Olejki eteryczne doskonale oddziałują na nasze emocje oraz ciało, np. potrafią je rozgrzewać.
Aromaterapia swoje początki ma w starożytnym Egipcie. Oleje stosowano m.in. do procesu balsamowania. Możemy również o nich przeczytać w Biblii. W szczególności o mirze, rozmarynie, cynamonie oraz kadzidle. Olejki eteryczne znajdują także zastosowanie w medycynie, gdyż są wysoce skutecznymi antybiotykami i środkami przeciwwirusowymi. Jednak w codziennym użytkowaniu mają przede wszystkim za zadanie wprawić nas w dobry nastrój.
Jakie olejki eteryczne są najczęściej wybierane?
- Olejek lawendowy – jeden z najpopularniejszych wyborów, który przeniesie Cię na fioletowe pola Prowansji, albo do własnego ogródka jeśli tego lata postawiłaś na lawendową roślinność. A jak działa ten olejek? Przede wszystkim ma działanie uspokajająco – odprężające, dlatego warto mieć go w sypialni i zrobić sobie aromaterapię tuż przed snem.
- Olejek różany – chyba każdy kojarzy słodki zapach róży. A czy wiesz, że jest to jeden z nadrożnych olei? Wynika to z procesu produkcji. 1 kg olejku różanego uzyskuje się z około pięciu ton kwiatów róży, czyli z około 1 hektara plantacji. Ponadto kwiaty zbiera się tylko raz w roku o świcie – gdy są zamknięte i zawierają najwięcej olejku.

- Olejek z eukaliptusa z pewnością jest znany każdej osobie, która ma częste problemy z drogami oddechowymi. Zapach eukaliptusa działa kojąco oraz bakteriobójczo.
- Olejek z drzewa herbacianego – ma szerokie zastosowanie w medycynie. Wspomaga układ odpornościowy w czasie przeziębienia oraz doskonale działa na zmiany trądzikowe czy ugryzienia owadów.
- Olejek pomarańczowy – zapach pomarańczy kojarzy się głównie ze Świętami Bożego narodzenia, ale warto pamiętać, że wyciągi z pomarańczy działają uspokajająco i kojąco. Łagodzą objawy depresji i nerwicy, pomagają osobom z problemem bezsenności i zaburzeń snu.
- Olejek waniliowy – jego zapach pewnie przywodzi Ci na myśl słodkie wypieki lub lody o smaku waniliowym, ale jego zastosowanie jest o wiele szersze. Jego słodki zapach wyraźnie ułatwia zasypianie, łagodzi dolegliwości miesiączkowe i te związane z okresem przekwitania.
Olejki eteryczne zastosowanie!
Olejki mogą mieć wiele zastosowań. Jednak koniecznie zwróć uwagę, czy Twój olejek na pewno jest eteryczny, a nie zapachowy. Ten pierwszy jest w pełni naturalną substancją i zapewnia właściwości terapeutyczne i lecznicze. Natomiast olejki zapachowe to najczęściej mieszanina substancji syntetycznych i sprawdzą się tylko do aromatyzacji pomieszczeń.
Inhalacje olejkami eterycznymi – inhalacje olejkami eterycznymi są najbardziej, rozpowszechnią formą, wykorzystania tych produktów. Kilka kropel olejków dodaje się do naczynia z gorącą wodą, inhalatora czy dyfuzora i po prostu wdycha kojąco-lecznicze zapachy.
Okłady i masaże – olejki eteryczne możesz zastosować bezpośrednio na skórę – w formie okładów (np. przy leczeniu migreny) lub jako produkt do masażu ciała. Masaż sprawia, że związki zawarte w olejku mogą szybciej rozejść się po całym organizmie.
Kąpiel z olejkami eterycznymi – dobre właściwości relaksujące i lecznicze wykazuje też kąpiel z dodatkiem olejków eterycznych. Pamiętajmy, że olejki nie rozpuszczają się w wodzie, dlatego przed wlaniem ich do wanny trzeba rozcieńczyć je olejem bazowym.
Olejki eteryczne jako dodatek do kosmetyków – Niewielką ilość produktu można dodawać do kremów pielęgnacyjnych, żeli do kąpieli, szamponów, odżywek czy wcierek do włosów.