Jeśli przymierzasz się do remontu mieszkania lub właśnie urządzasz dom, to pewnie niejednokrotnie zauważyłaś, że w ofertach sklepów meblowych i budowlanych pojawiły się panele tapicerowane! 

Co to są panele tapicerowane?

Panele tapicerowane (ścienne) to forma dekoracji. Do wykonania paneli najczęściej używa się trzech elementów: płyty stolarskiej, wkładu z pianki tapicerskiej, natomiast wierzchnia warstwa to tkanina typu plusz (również welur i velvet), ekoskóra lub plecionka. Panele mogą mieć różne kształty oraz rozmiary, a zastosowanie struktur nadaje im wymiaru 3D.

Zalety paneli tapicerowanych:

  • Wyciszenie pomieszczenia

Panele tapicerowane kupuje się głównie dla efektu wizualnego, ale niewiele osób wie, że przy okazji mogą dodatkowo wyciszyć dane pomieszczenie, gdyż doskonale chłoną dźwięki. Mając tę wiedzę, warto rozważyć ich zastosowanie w tych pomieszczeniach, którego tego potrzebują.

  • Ochronna ścian

Ponadto panele doskonale sprawdzają się na ścianach, które są bardziej narażone na uszkodzenie lub zabrudzenie.

  • Izolacja cieplna

Założenie paneli tapicerowanych na zimną ścianę pomoże również zatrzymać uciekające ciepło. Do zimnych ścian w szczególności zalicza się te występujące w mieszkaniach szczytowych, które są bezpośrednio narażone na wiatry. Mogą także pomóc przy nieodpowiednio ocieplonych pomieszczeniach, ale trzeba pamiętać, że to tylko dodatek, a niecałkowite rozwiązanie problemu.

Jak wykorzystać panele tapicerowane w domu?

Panele tapicerowane w sypialni

Sypialnia to miejsce, które w pierwszej kolejności przychodzi nam do głowy, gdy myślimy o panelach tapicerowanych. Doskonale sprawdzą się jako wezgłowie łóżka, które będzie nie tylko dekoracyjne, ale również wygodne.  Wezgłowie wykonane z paneli tapicerowanych uprzyjemni wieczorne czytanie książek, czy oglądanie telewizji.

Wezgłowie może zajmować tylko fragment lub całą ścianę. Gdy zostaną zastosowane na całej powierzchni ściany, to z pewnością wyciszą oraz ocieplą sypialnię.

Panele tapicerowane w pokoju dziecka

Panele tapicerowane to świetne rozwiązanie w pokoju dziecka! Rodzice bardzo często wykorzystują miękkie panele do stworzenia bezpiecznej przestrzeni wokół łóżka lub miejsca, w którym dziecko lubi się bawić. Panele chronią Twoją pociechę przed uderzeniem się w trackie zabawy lub snu.

Ponadto panele występują w bardzo różnych kształtach, co również umożliwia stworzenie konstrukcji, która będzie poruszać wyobraźnię dziecka i stanie się punktem wyjścia do kreatywnych gier i zabaw.

Panele tapicerowane do przedpokoju

Przedpokój to miejsce, w którym witasz gości, natomiast oni w tym samym czasie doświadczają pierwszego wrażenia na temat Twojego domu lub mieszkania. Warto więc zadbać o to, by ich odczucia były jak najlepsze. W tym zadaniu mogą pomóc Ci panele tapicerowane! Doskonale komponują się z garderobą, tworząc wygodne miejsce do ściągnięcia butów. W zależności od charakteru mebli i zastosowanych kolorów panele mogą sprawdzić się zarówno w nowoczesnych aranżacjach, jak i tych skandynawskich, czy klasycznych.

Montaż paneli tapicerowanych

Montaż paneli tapicerowanych jest bardzo prosty i można wykonać go co najmniej na trzy sposoby:

  • rzepy,
  • klej,
  • piankę montażową.

Pamiętaj, by przed montażem wyczyścić i odtłuścić ścianę przy użyciu alkoholu izopropylowego, a następnie zaznaczyć miejsce, w których mają znaleźć się panele. Przemyślany wzór z pewnością będzie doskonale się prezentował.