Wraz z nadejściem wiosny coraz częściej myślę o błogim wypoczynku na świeżym powietrzu. Delikatne promienie słońca otulają przyjemnym ciepłem, a ja z kubkiem kawy w ręku, delektuje się śpiewem ptaków i otaczającą zielenią. Piękna wizja prawda? Niestety, na razie pogoda nas nie rozpieszcza. Kwietniowa aura przypomina bardziej zimę. Jest to jednak świetny moment, by spojrzeć na swój ogród na nowo. Zastanowić się, jak stworzyć strefę na niezapomniany relaks w otoczeniu natury.

Wypoczynkowe miejsce w ogrodzie to idealna przestrzeń, gdzie odetchniesz się po ciężkim dniu różnych aktywności. Jeśli masz więcej czasu tuż po wstaniu dobrze też zacząć dzień od porannego orzeźwienia na tarasie. Dlatego też warto poświęcić trochę czasu na stworzenie oazy spokoju w swoim ogrodzie. W tym artykule przedstawimy kilka pomysłów jak to zrobić?

Krok 1: Wybór miejsca na relaks w ogrodzie

Najlepiej wybrać zaciszną przestrzeń oddaloną od zgiełku ulicy. Jeśli masz taka możliwość, zadbaj także o naturalny cień. Rozłożysta korona drzewa jest najlepszym parasolem ochronnym. Delikatny szum liści oraz bliskość zieleni pozwoli Ci się rozluźnić i oderwać od codziennych trosk i obowiązków. Jeśli jednak nie masz takiego miejsca mamy dla Ciebie kilka rad, które znajdziesz w dalszej części wpisu.

Jeśli jesteś rodzicem, dobrze by taka strefa była nieco oddalona od huśtawki, trampoliny, czy innego sprzętu, który używają Twoje dzieci. Zaaranżuj przestrzeń w taki sposób, by wypocząć i mieć oko na bawiące się pociechy. 

Zadbaj także o jakość powietrza. Nie planuj miejsca do relaksu przy koszach na odpadki czy kompostowniku. Swoją strefę wypoczynku oddal także od budki z narzędziami i innych budynków, w których mają miejsce jakiekolwiek prace powodujące hałas. 

Krok 2: Zainwestuj w meble ogrodowe

Leżak, hamak, a może zestaw wypoczynkowy składający się z wygodnych krzeseł i stołu? Wszystkie te elementy z pewnością przydadzą się w ogrodzie.  Wszystko zależy od dostępnej powietrzni oraz przeznaczenia. Jeśli często gościsz znajomych na grillu, zadbaj o miejsce do siedzenia. Wygodne fotele z technorattanu, do tego miękkie poduchy i mamy gotową klimatyczny kącik do spędzania czasy z rodziną i przyjaciółmi. 

Pamiętaj, by wybrać takie model, które cechuje solidne wykonanie i łatwość w utrzymaniu czystości. Można je także wykorzystać na taras lub balkon.

Krok 3: Pomyśl o roślinności

Roślinność to ważny element każdego ogrodu. Wpływa ona na jego wygląd i atmosferę. Codzienny relaks na świeżym powietrzu spotęgują pięknie kwitnące kwiaty w ozdobnych donicach lub aromatyczne zioła. Unoszący się w powietrzu zapach maciejki ukoi i sprawi, że będzie to niezapomniany czas. Krzewy mogą stanowić także świetną granicę oddzielającą poszczególne strefy w ogrodzie. 

Krok 4: Dodaj oświetlenie

Przyjemne chwile w ogrodzie spędzamy nie tylko w dzień, ale także w ciepłe, letnie wieczory. Ważne jest zatem by odpowiednio doświetlić otoczenie. Stylowy łańcuch z żarówek, lampiony lub oświetlenie, które łatwo zamontujesz do trawnika to świetna opcja dla takiego miejsca. Dostosuje wybór lamp do możliwości. Możesz wykorzystać modele solarne lub elektryczne. 

Strefa relaksu niejedno ma imię 

Przy tworzeniu wypoczynkowej oazy warto pomyśleć także o dzieciach. Zazwyczaj są to wulkany energii, których niekoniecznie interesuje siedzenie na fotelu i statyczny relaks. Warto zatem zadbać także o atrakcje dla najmłodszych. Wśród różnych akcesoriów prym wiodą trampoliny ogrodowe, huśtawka oraz basen. Taki plac zabaw w ogrodzie nie może obejść się także bez piaskownicy czy zjeżdżalni. 

Ogrodowa oaza może mieć różne oblicza. Wszystko zależy od tego, w jaki sposób lubisz wypoczywać. Sądzę jednak, że taki kącik spokojnego wytchnienia od codziennych zajęć jest niezwykle ważny. Stwórz go tak, by korzystając z jego uroków naprawdę wypocząć. Przygotuj odpowiedni klimat. Otocz się ulubionymi roślinami, zamów wygodne meble ogrodowe i ciesz się wyjątkowymi chwilami w swoim otoczeniu.