Wiosna to czas, kiedy przyroda budzi się do życia, a my sami odczuwamy potrzebę zmian. Warto wykorzystać ten moment i zrobić porządki w swoim otoczeniu oraz zatroszczyć się o swój organizm. Poniżej przedstawiam kilka przydatnych wskazówek, które pomogą Ci zadbać o przestrzeń i swoje ciało na wiosnę!

Dlaczego warto zrobić czystki w swoim otoczeniu na wiosnę?

Przede wszystkim, wiosenne porządki to sposób na pozbycie się niepotrzebnych rzeczy, które zbierają się w domu przez cały rok. Dzięki temu zwalniamy przestrzeń i robimy miejsce na coś nowego. Zmniejszamy też ilość kurzu, co wpływa pozytywnie na nasze zdrowie. Wiosenne porządki to także szansa na odświeżenie najbliższego otoczenia i poprawę estetyki naszego domu.

Harmonogram wiosennych porządków – zrób checklistę

Jeśli nie wiesz, od czego zacząć porządkowanie swojego domu na nadchodzącą wiosnę, to mam rozwiązanie! Przejdź się po mieszkaniu, zajrzyj do każdego pomieszczenia, otwórz różne schowki oraz szafki i na bieżąco zapisuj, co jest do wykonania. W ten sposób stworzysz jasny plan działania. W harmonogramie warto uwzględnić takie elementy jak porządki w ubraniach i dodatkach, mycie okien i podłóg czy czyszczenie rur oraz odpływów. To również dobry moment na zaplanowanie prac w ogrodzie. Listę dopasuj do swoich potrzeb i czynności, których wymaga Twoja przestrzeń.

Odśwież otoczenie – a może mały remont?

Wiosenne porządki to dobry czas na niewielkie zmiany w aranżacji mieszkania. Możesz zrobić to poprzez przemalowanie ścian, dodanie nowych ozdób, lub wypranie firanek. Jeśli masz ochotę na większą metamorfozę, to wiosna jest na to idealnym momentem! Nowe meble potrafią całkowicie zmienić stylistykę pomieszczenia. Podobnie jak dodatki w energetyzujących kolorach. Taki zabieg bez wątpienia wprowadzi wszystkich domowników w cudowny, pozytywny nastrój!

Wiosenne porządki w duchu self care

Wiosenne porządki to także czas, kiedy możesz zacząć pielęgnować swój stan ducha. Zakres działania w tym aspekcie jest bardzo szeroki! Mogą to być relacje z bliskimi – spędź z nimi czas na rozmowach, wspólnych spacerach czy aktywnościach. Warto również zadbać o własne emocje, np. przez medytację, uprawianie jogi lub codzienne zapisywanie swoich myśli i odczuć w dzienniku.

Obudź organizm na wiosnę zdrową dietą

Nie zapominaj też o swoim organizmie, on również potrzebuje odświeżenia! W tym okresie zwróć szczególną uwagę na swoją dietę, wprowadzając do jadłospisu więcej zdrowych elementów. Zwiększ ilość warzyw i owoców na talerzu. W sklepach będzie pojawiało się coraz to więcej wiosennych propozycji, z których skomponujesz kolorowy, pełen składników odżywczych, posiłek.

Ważnym aspektem diety są również zdrowe tłuszcze, takie jak tłuste ryby, olej lniany, orzechy czy awokado. Wpływają one na stan naszej skóry i poprawiają funkcjonowanie mózgu. Zadbaj także o nawodnienie, wypijaj minimum 8 szklanek wody dziennie! Jeśli masz problem z dostarczeniem odpowiedniej ilości płynów w ciągu dnia, to mam na to kilka sposobów. Trzymaj butelkę zawsze przy sobie lub ustaw parę sztuk w miejscach, w których najczęściej przebywasz. Widząc je, z pewnością przypomnisz sobie o wypiciu wody! A jeśli nie przepadasz za jej smakiem, to  dodaj do niej kawałki cytryny, limonki, ogórka lub mięty, co sprawi, że picie stanie się bardziej przyjemne.

Aktywność fizyczna lekiem na wiosenne przesilenie

Wiosenne zmiany w naszym otoczeniu i organizmie wpływają także na nasze samopoczucie. Wiele osób odczuwa zmęczenie i ospałość w tym czasie. Jeśli borykasz się z podobnymi objawami, to wprowadź do swojego harmonogramu regularną aktywność fizyczną, która z pewnością pozytywnie wpłynie na Twój nastrój i zdrowie. Poświęć zaledwie 30 minut swojego codziennego czasu na dowolny sport. Może to być jogging, jazda na rowerze, trening siłowy czy po prostu spacer. Wytworzone w ten sposób endorfiny z pewnością przyczynią się do dobrego humoru!

Mam nadzieję, że powyższe wskazówki pobudzą Cię do życia na nadchodzącą wiosnę. Wykorzystaj ten moment i zrób coś dobrego dla siebie. Pamiętaj jednak, że niektóre rzeczy wymagają czasu i cierpliwości, ale efekty, które osiągniesz, na pewno będą tego warte i zostaną z Tobą nie tylko przez okres wiosenny.