Uwielbiam lato za długie dni. Dzień można zacząć zdecydowanie szybciej niż zimą, a energii wystarcza do późnych godziny wieczornych,  o ile uda  się nam beztrosko zasnąć. W tym momencie często pojawia się problem – brzęczące komary nad uchem!  Częstotliwość ich brzęczenia sprawia, że dostaję tzw. białej gorączki. Nie pomaga nakrywanie się kołdrą i poduszką… Choć zmęczone ciało odmawia posłuszeństwa, to trzeba wstać i urządzić polowanie. Niestety nie zawsze to wystarcza, gdyż komary sprytnie chowają się w zakamarkach i wychodzą, gdy odpływam już w krainę snów.  Motywacji do ponownego wstania może nie wystarczyć i wtedy trzeba nastawić się na swędzące bąble, a rano porządnie zastanowić na tym, co odstrasza komary! Poniżej zaprezentuję kilka porad, które sprawdzają się w sypialni, ogrodzie oraz na balkonie.

Co odstrasza komary – naturalne sposoby!

Z komarami można walczyć na różne sposoby, a część z nich jest w 100% naturalna. Pierwszym ze sposobów jest sadzenie roślin o nieprzyjemny dla komarów zapachu. Zdziwisz się faktem, że są to rośliny, które są powszechnie dostępne. Miętę (szczególnie pieprzową)  lub bazylię warto posadzić zarówno na balkonie, jak i w sypialni. Wyglądają bardzo ładnie i odświeżą zapach pomieszczenia, a przy okazji odstraszą komary. Balkon, taras i ogród, a także zewnętrzne parapety, warto udekorować lawendą wąskolistną, rosiczką, kocimiętka oraz popularną pelargonią. Przyznasz, że to piękny sposób na odstraszenie komarów!

Co odstrasza komary – mięta

Pachnące olejki: przyjemne z pożytecznym.

Inny, domowy sposób na odstraszenie komarów to stosowanie olejków eterycznych o wybranym zapachu. Do najskuteczniejszych zalicza się:

 • olejek z trawy cytrynowej
 • olejek goździkowy,
 • olejek paczulowy,
 • olejek cedrowy,
 • olejki cytrusowe
 • olejek z eukaliptusa cytrynowego
 • olejek bazyliowy,
 • olejek tymiankowy,
 • olejek cynamonowy,
 • olejek z mięty pieprzowej
 • olejek z geranium.  
Co odstrasza komary – olejki eteryczne .

Olejki eteryczne można stosować na dwa sposoby:

 1. W podgrzewaczu.
 2. Jako spray

Wersja pierwsza doskonale sprawdza się w pomieszczaniach oraz w trackie grillowania, gdy wszyscy siedzą przy stole. W tym celu wystarczy zaopatrzyć się w odpowiedni olejek oraz w podgrzewacz w formie kominka. Na jego górną misę wlać odrobinę olejku, a w dolnej części postawić świecę, która będzie ogrzewać olejek.

Inny sposób, na naturalną walkę z komarami, to zastosowanie sprayu do ciała.  Należy jednak zachować szczególną ostrożność, gdyż olejki mogą powodować podrażnienia i wywoływać alergie. Olejków nie powinny stosować kobiety w ciąży oraz dzieci poniżej 3 roku życia.

Aby użyć olejku eterycznego na skórę, należy go najpierw rozcieńczyć w innym oleju, np. w słonecznikowym lub sojowym w proporcjach 10 kropli olejku w 2 łyżkach oleju. Olej możesz zastąpić wodą. Olejkiem spryskaj tylko odkryte części ciała, gdyż na ubraniach mogą pozostać tłuste plamy.

Świeca i skórka cytryny – sposób na komary.

Nie zawsze pod ręką posiadamy wskazany olejek eteryczny, ale jest jeszcze inny, naturalny i skuteczny sposób, który odstraszy komary.  A zastosowane produkty przeważnie posiadamy pod ręką: świecę oraz drobno startą skórkę cytryny. Knot świeczki obsyp startą skórką z cytryny. Zapach powstały w trackie spalania będzie odstraszał komary.

Co odstrasza komary – zapach cytryny

To tylko kilka domowych sposób na komary, ale moim zdaniem skuteczne i sprawdzone. A  Ty jak najczęściej bronisz się przed tymi owadami? Podziel się swoją wiedzą w komentarzu.