Kawa ile rodzajów kawy, tyle mitów i powiedzonek na je temat.  Najczęściej goszczą na kubkach lub kuchennych obrazkach: „rządzeniem światem zaczynam od kawy”,  „Dobry dzień zaczyna się od kawy”  itd. ale mam wrażenie, że jedno z nich ma w sobie ziarno prawdy: „Kawa magiczny płyn, po którego wypiciu, wmawiasz sobie,  że będzie Ci się bardziej chciało”

W moim przypadku właśnie tak jest, działa jak impuls i nagroda jednocześnie. Wykonałam jakieś zadanie – mogę iść zrobić sobie kawę. Mam do rozpoczęcia nowe zadanie  – zrobię sobie kawę i zabiorę się za to zadanie.  Tak wygląda u mnie picie kawy przedpołudniowej. Natomiast picie kawy popołudniowej ok godziny 17 ma już charakter rytualny, mający na celu odprężenie.  By jednak osiągnąć pełny stan relaksu, kawie musi towarzyszyć coś dobrego, najlepiej czekoladowego!

Czy kawa jest zdrowa?

Mimo pysznego smaku kawy i aromatycznego zapachu przyjęło się, że kawa ma negatywny wpływ na nasze zdrowie. Mówi się, że po wypiciu kawy „skacze” powieka, chwytają skurcze oraz mamy problem z zasypianiem.  Faktycznie, taki „objawy” występują, ale ich przyczyną jest niedobór magnezu. W takich sytuacjach warto zadbać o odpowiednią suplementację. 

Według naukowców kawa jest zdrowa, a potwierdzają to badania, które trwały ponad 10 lat i zakończyły się w 2018. W trackie badania obserwowano ponad 500 000 osób. A z przeprowadzonych badań wynika, że:

kawa zmniejsza ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2 (mimo to warto pić gorzką kawę),

poprawa pamięć i koncentrację,

zawarte w kawie antyoksydanty chronią przed nowotworami,

zmniejsza ryzyko Alzheimera i Parkinsona,

polepsza metabolizm,

pozytywnie wpływa na nasz nastrój.

Ponadto zawarta w kawie  kofeina znalazła zastosowanie w preparatach przeciwmigrenowych, przeciwastmatycznych, przeciwbólowych i pobudzających.

Obraz Elias Shariff Falla Mardini z Pixabay

Według naukowców możemy wypijać aż 6 filiżanek kawy dziennie! Osobiście nie podejmę tego wyzwania, gdyż zauważyłam, że gdy wypiję zbyt dużo kawy to mam problem z zaśnięciem.  Zostanę więc przy mojej dziennej dawce dwóch filiżanek i za każdym razem będę delektować się jej smakiem.

Mam nadzieję, że ten wpis z przyjemnością przeczytasz w towarzystwie swoje ulubionej kawy! Jestem ciekawa, jaki typ kawy najbardziej preferujesz? Czy jest to mocne espresso, czy łagodne late?