Pierwszy kwartał 2021roku minął z koronawirusem w tle – niestety.  W marcu minął rok, odkąd pandemia pojawiła się w Polsce i patrząc na aktualne doniesienia ze świata, nic nie zapowiada tego, by miała się ona skończyć z dnia na dzień. Szczepienia wyhamowały, zbliżają się święta oraz piękna pogoda, która sprzyja integracji międzyludzkiej, a politycy już wiedzą, że będzie kolejna fala zakażeń. W związku z panującą sytuacją nadal w dużej mierze pracujemy zdalnie.  

Praca zdalna, by była w pełni efektywna, wymaga odpowiedniego przygotowania miejsca do pracy. Mimo że czas pandemii trwa już rok, to tylko 44% osób pracujących zdalnie, ma do tego odpowiednio przygotowane miejsce. Według wskazań portalu Homebook, aż 25% osób pracuje przy stole kuchennym, a 7% nawet nie wychodzi z łóżka! Hmm, może pracują jako testerzy materacy?  Też chcę taką pracę!

Niestety pozycja, w jakiej pracujemy, przekłada się na naszą efektywność. W pozycji leżącej robimy się szybciej śpiący, a w kuchni mamy niedostosowane do tego rodzaju pracy krzesła i cierpi nasz kręgosłup. Pytanie zatem brzmi: Jak urządzić domowe biuro?

Jak urządzić domowe biuro?

Najlepszym miejscem na domowe biuro jest salon,  ale postaraj się,  by było w jego bocznej części, z dala od ciągów komunikacyjnych. Dodatkowo na Twoją pracę dobrze może wpłynąć obecność okna, które będzie znajdować się z boku lub z przodu biurka. Jeśli będziesz mieć je za sobą, to światło będzie odbijać się w monitorze.

A dlaczego nie sypialnia?

Sypialnia to miejsce służące do odpoczynku i relaksu, więc jeśli chcesz zachować psychiczny balans, zostaw pracę za drzwiami sypialni. Niech to miejsce nie kojarzy Ci się z raportami, klientami oraz innymi zadaniami w pracy.  Każda praca, nawet ta wymarzona,  pochłania energię, może być stresująca oraz męcząca i nie powinna zajmować całej Twojej  życiowej przestrzeni.

Jakie biurko / fotel wybrać do domowego biura?

Biurko –  minimalna głębokość biurka powinna wynosić 65 cm, co ułatwi swobodne rozstawienie komputera, notatnika oraz kalendarza. Jednak optymalna głębokość to 85 cm, a szerokość to 130 cm. Jeśli chodzi o wysokość biurka, to dla osoby dorosłej powinna ona wynosić 72-75 cm. Jeśli pracujesz na laptopie, zbędna będzie podstawka na klawiaturę. Bardziej praktyczna może okazać się szuflada pod blatem lub półki w bocznej części.

Jeśli chodzi o wnętrzarskie trendy, to dominują biurka w stylu loft oraz industrialnym. W bardziej subtelnych wnętrzach o wiele lepiej sprawdzają się biurka w stylu skandynawskim.

Fotel biurowy – na rynku jest ogromny wybór. Możesz wybrać typowy model lub pokusić o trochę stylu i wybrać fotel z tapicerowanym oparcie w tkaninie Velvet lub Eskoskórze, ale przede wszystkim zwróć uwagę na wygodę – czy krzesło posiada regulację wysokości, czy oparcie jest wyprofilowane, a także, czy fotel posiada podłokietniki? Tak dobrane krzesło biurowe zadba o Twój komfort w trakcie pracy!