Uwielbiam mruczenie kota i zrobię wszystko, by tego pozytywnego mruczenia słuchać jak najczęściej, a gdy do tego dojdzie charakterystyczne ugniatanie łapkami, to czuję pełnię szczęścia! Jednak warto wspomnieć, bo nie każdy jest tego świadomy, że kocie mruczenie nie zawsze oznacza kocie zadowolenie. Sprawdź więc, co oznacza mruczenie kota!

Koci uśmiech

W codziennym przebywaniu z kotem mruczenie najczęściej oznacza zadowolenie. Mruczenie określane jest nawet jako koci uśmiech. Pierwsze pomruki koty wydają już tuż po urodzeniu, przekazując swojej opiekunce informację, że ich brzuszki są pełne, a one same czują się bezpieczne. W dorosłym życiu kota również możemy usłyszeć mruczenie. W relacji kot – człowiek mruczenie oznacza nie tylko zadowolenie, ale również zaufanie. W trakcie mruczenie wytwarza się również specjalna wieź pomiędzy opiekunem, a zwierzęciem. Jeśli mieszkasz wraz z kotem, to pewnie zauważyłaś, że mruczenie występuje również po jedzeniu i głaskaniu – zdecydowanie możesz odczytać je jako „dziękuję”. Warto to dostrzec w codziennym przebywaniu z kotem, bo z pewnością pomoże to zmienić wizerunek kota, określanego jako egoistycznego i niewdzięcznego.  

Obraz Thomas B. z Pixabay

Mruczenie na jedzenie

Jeśli wiemy już, że kot mruczy gdy jest szczęśliwy to nic dziwnego, że mruczy gdy zbliża się pora karmienia. U mnie jedzenie wywołuje wiele dobrych emocji, szczególnie gdy wiem, że dziś na obiad będzie moje ulubione danie – podobnie jest u kota – on również lubi dobrze zjeść! Jeśli jednak będziesz spóźniać się  z podaniem smakołyków, to licz się z tym, że urocze mruczenie będzie połączone z miauczeniem wynikającym z niecierpliwości! Wiele ekspertów zauważa, że ten nagabujący typ mruczenia podobny jest do płaczu dziecka. Przypadek? Nie sądzę. Koty po prostu wiedzą jak nas emocjonalnie podejść!

Mruczenie na uspokojenie.

Koty wykorzystują również mruczenie w sytuacji, gdy czują się zagrożone. Mruczenie pozwala się im się uspokoić i oszacować sytuację.  Ponadto są dowody na to, że mruczenie pomaga kotom szybciej wyzdrowieć. Niska częstotliwość mruczenia, wytwarza wewnątrz ciała wibracje, które podobno wspierają odbudowę ścięgien i kości oraz ułatwiają oddychanie czy zmniejszają ból. To może tłumaczyć, dlaczego koty są w stanie przetrwać wysokie upadki i mają mniej komplikacji po operacjach niż psy. Warto obserwować mruczenie, gdyż w połączeniu z nienaturalnym zachowaniem kota np. otępiałością lub brakiem apetytu może sygnalizować u kota poważne problemy zdrowotne, które nie miną bez wsparcia weterynarza.

Podsumowując. Mruczenie to przede wszystkim komunikacja zwierzęcia z jego opiekunem. Obserwuj zachowanie swojego kota oraz dźwięki, które wydaje, a wspólnie stworzycie zgrany duet! Powodzenia.

Zobacz również: Będziemy mieć KOTA – wyprawka dla kota!