Zakochałam się! To może nie była miłość od pierwszego wejrzenia, ale stało się – welwety i welury zawróciły mi w głowie!

Gdy trend na te tkaniny, ponownie zawitał w progi wnętrzarskie, podchodziłam do niego z dystansem. Miałam wrażenie, że ten typ tkanin jest ciężki i przytłacza pomieszczenia. A dostępne kolory są ciemne lub w odcieniach krwistej czerwieni. Na samą myśl o takich wnętrzach robiło mi się gorąco i duszno… Mimo dużego uprzedzenia bacznie przyglądałam się zmianą w trendach wnętrzarskich.

żródło Pinterest
źródło Pinterest

Welur i Welwet – różnice

Powrót trendu na tkaniny pluszowe pojawił się przy okazji skandynawskich sof, które głównie występowały w  kolorze szarym. Następnie przyszło ożywienie i pojawił się na topie kolor zwany butelkową zielenią. Narożniki, sofy oraz poduszki zostały pokryte miękkim w dotyku pluszem, który strukturalnie jest powiązany z rodziną welurów i welwetów. W branży tekstylnej plusz to nazwa kategorii, w którą wchodzą aksamity, welury oraz welwety. Jednak jeśli przyjrzymy się im bliżej, to dostrzeżemy subtelne różnice:

Aksamit – najgrubszy i najsztywniejszy z wymienionych tkanin, ale za to posiada największy połysk.

Welur – zdecydowanie bardziej elastyczny i cieńszy niż aksamit. Jego meszek jest krótszy i mniej błyszczący.

Welwet – to materiał o najdłuższym meszku. Doskonale widać na nim efekt tzw. „rysowania” .

Wszystkie wyżej wymienione tkaniny prezentują się szykownie i elegancko. Sprawią, że nawet bardzo nowoczesne i surowe wnętrze nabierze nieco przytulności. Z pewnością trzeba im przyznać, że są to tkaniny wyjątkowo przyjemne i miękkie w dotyku. 

Welur i Welwet – trendy 2020

Początek 2020 to duże zmiany w kolorystyce. Uniwersalna szarość i intensywna butelkowa zieleń, choć nadal są w grze, to coraz częściej są wymieniane na inny układ kolorystyczny. W czołówce pojawia się taki kolor jak zgaszony / brudny róż lub koralowy (kolor 2019 roku) oraz ciemne odcienie niebieskiego (kolor 2020).  Róż doskonale sprawdza się w małych pomieszczeniach, gdyż nie przytłacza niedużego metrażu pomieszczenia, natomiast ciemne kolory, takie jak niebieski, czy granat warto zastosować w dużych salonach, w których chcesz uzyskać efekt przytulności. Poniżej moje dwa ulubione narożniki, wykonane właśnie w tych kolorach. Prezentują się nowocześnie, ale przy zachowaniu nuty elegancji.

narożnik do salonu
Narożnik do salonu Wales
narożnik do salonu Elsie
Narożnik do salonu Elsie

Kolorowy zawrót głowy – 58 odcieni Welwetu.

Zaprezentowane narożniki to był dopiero początek miłości do tkanin  typu Welur i Welwet. Prawdziwa miłość nadeszła w chwili, gdy poznała bliżej tkaninę Magic Velvet – 58 oszałamiających kolorów, z których masz ochotę uszyć wszystko!  Moją uwagę szybko przykuły żywe odcienie żółtego oraz jasne, wiosenne tonacje zieleni. Myślę, że tę tkaninę warto zastosować nie tylko na meblach tapicerowanych, ale w również w dekoracjach. Tkanina świetnie będzie prezentować się na zasłonach i  panelach tapicerskich / wezgłowiach.

Tkanina Magic Velvet

A Tobie jak podobają się zaprezentowane kolory i co sądzisz o tkaninach typu Welur i Welwet? Czy znajdą zastosowanie w Twojej aranżacji salonu?