Zakochałam się! To może nie była miłość od pierwszego wejrzenia, ale stało się – welwety i welury zawróciły mi w głowie!
Gdy trend na te tkaniny, ponownie zawitał w progi wnętrzarskie, podchodziłam do niego z dystansem. Miałam wrażenie, że ten typ tkanin jest ciężki i przytłacza pomieszczenia. A dostępne kolory są ciemne lub w odcieniach krwistej czerwieni. Na samą myśl o takich wnętrzach robiło mi się gorąco i duszno… Mimo dużego uprzedzenia bacznie przyglądałam się zmianą w trendach wnętrzarskich.

Welur i Welwet – różnice
Powrót trendu na tkaniny pluszowe pojawił się przy okazji skandynawskich sof, które głównie występowały w kolorze szarym. Następnie przyszło ożywienie i pojawił się na topie kolor zwany butelkową zielenią. Narożniki, sofy oraz poduszki zostały pokryte miękkim w dotyku pluszem, który strukturalnie jest powiązany z rodziną welurów i welwetów. W branży tekstylnej plusz to nazwa kategorii, w którą wchodzą aksamity, welury oraz welwety. Jednak jeśli przyjrzymy się im bliżej, to dostrzeżemy subtelne różnice:
Aksamit – najgrubszy i najsztywniejszy z wymienionych tkanin, ale za to posiada największy połysk.
Welur – zdecydowanie bardziej elastyczny i cieńszy niż aksamit. Jego meszek jest krótszy i mniej błyszczący.
Welwet – to materiał o najdłuższym meszku. Doskonale widać na nim efekt tzw. „rysowania” .
Wszystkie wyżej wymienione tkaniny prezentują się szykownie i elegancko. Sprawią, że nawet bardzo nowoczesne i surowe wnętrze nabierze nieco przytulności. Z pewnością trzeba im przyznać, że są to tkaniny wyjątkowo przyjemne i miękkie w dotyku.
Welur i Welwet – trendy 2020
Początek 2020 to duże zmiany w kolorystyce. Uniwersalna szarość i intensywna butelkowa zieleń, choć nadal są w grze, to coraz częściej są wymieniane na inny układ kolorystyczny. W czołówce pojawia się taki kolor jak zgaszony / brudny róż lub koralowy (kolor 2019 roku) oraz ciemne odcienie niebieskiego (kolor 2020). Róż doskonale sprawdza się w małych pomieszczeniach, gdyż nie przytłacza niedużego metrażu pomieszczenia, natomiast ciemne kolory, takie jak niebieski, czy granat warto zastosować w dużych salonach, w których chcesz uzyskać efekt przytulności. Poniżej moje dwa ulubione narożniki, wykonane właśnie w tych kolorach. Prezentują się nowocześnie, ale przy zachowaniu nuty elegancji.


Kolorowy zawrót głowy – 58 odcieni Welwetu.
Zaprezentowane narożniki to był dopiero początek miłości do tkanin typu Welur i Welwet. Prawdziwa miłość nadeszła w chwili, gdy poznała bliżej tkaninę Magic Velvet – 58 oszałamiających kolorów, z których masz ochotę uszyć wszystko! Moją uwagę szybko przykuły żywe odcienie żółtego oraz jasne, wiosenne tonacje zieleni. Myślę, że tę tkaninę warto zastosować nie tylko na meblach tapicerowanych, ale w również w dekoracjach. Tkanina świetnie będzie prezentować się na zasłonach i panelach tapicerskich / wezgłowiach.

A Tobie jak podobają się zaprezentowane kolory i co sądzisz o tkaninach typu Welur i Welwet? Czy znajdą zastosowanie w Twojej aranżacji salonu?